Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik a význam jmen a příjmení

jmena.jpg

 

V matrikách se můžete setkat s různými jmény, některá jsou obvyklá, jiná pro dnešního člověka neobvyklá. A naopak jména, která jsou dnes běžná, tak potkat skoro nemusíte. Můžete tam také potkat různé varianty jednoho jména - i proto, že matriky bývaly psány v češtině, němčině nebo latině. Zde jsou jména, která se nejčastěji vyskytují v našem rodokmenu.

 

HOLEČEK

ZÁRUBA

PANUŠ

NEJEDLÝ Původně v kombinaci s podstatným jménem ( např. Nejedlkaši ), časem zůstalo jen Nejedl a z toho vzniklo Nejedlý.

 


 

FERDINAND. Je to jméno germánského původu, které se rozšířilo prostřednictvím španělštiny a vykládá se jako "odvaha k míru, riskující mír" nebo také "k jízdě se odvažující".

BARBORA.   Základem slova Barbora je řecké slovo barbaros, tedy cizinec nebo barbar. Pojmenování pak vyjadřuje ženu, která pořád jen breptá - Řekové cizincům nerozuměli, jejich řeč pro ně byla nesrozumitelná, proto "breptali".


BARTOLOMĚJ. Původně aramejské jméno, které se vyskytovalo v podobě Talmai (syn Talmajův). Slovo Talmai souvisí s hebrejským slovem telem, "brázda", má tedy starší původ, jako řada jiných jmen.

DOROTA. Jméno má řecký původ - v řečtině znamená boží dar. Svatá Dorota je patronkou zahradníků a květinářů, ale také nevěst nebo šestinedělek.

ANNA. Jméno Anna je hebrejského původu, jeho původní význam zní milostiplná, případně líbezná a milá. V matrikách se můžeme setkat s jeho zkrácením na Ana - často je pak nad n vodorovná čárka značící, že toto písmeno je zdvojené.

 JIŘÍ. Toto křestní jméno pochází z řeckého slova geórgós, což znamená zemědělec. Den sv. Jiří je zařazen na 24.4., a to v církevním i občanském kalendáři.
 
JOSEF. Ten, kdo bude pokračovat. Základem tohoto jména je hebrejské osobní jméno Jóséph, které značí nechť Bůh přidá, Bůh rozhojní. Josef slaví svátek 19.3., a to jak v občanském, tak i v církevním kalendáři.
 
KATEŘINA. Původ jména je ve staré řečtině, bývá spojováno se slovem katharós, znamenající čistý. Ženský rod je kathará - a ke Kateřině je odsud už jen kousek. Kateřina má svátek 25.11., tento den je zasvěcen Kateřině Alexandrijské, popravené císařem Maximinem.
 
MARIE. Toto jméno má starobylý původ, i proto existují spory o jeho původním významu. Podle některých badatelů znamená milovaná Bohem, podle jiných hořká, moře hořkosti, snad pochází z aramejského Marjam, které se překládá jako paní/kapka moře. Svátek Narození Panny Marie se slaví ve světě 8.9., u nás má Marie svátek až 12.9.
 
MAGDALENA. Ta, jež přichází z Magdaly. (Palestinské město) Význam města Magdala : Věž
 
MATĚJ - MATIÁŠ. Pochází z hebrejského osobního jména Mattithjáh, které znamená dar Boží. K nám se dostalo toto jméno z řeckého prostředí, kde se vyskytuje ve tvaru Matthíás. Občanský svátek se slaví 24.2., církevní pak 14.5.
 

PETR. První z apoštolů, jehož jméno má základ ve slově petros, skála. Sv. Petr je opatrovníkem řady řemesel (mimo jiné řezníků, truhlářů, kovářů nebo hrnčířů).

VÁCLAV. Jméno Václav pochází ze staročeského (slovanského) osobního jména, které znamenalo více slavný. Václavův svátek je ve stejný den v občanském i církevním kalendáři, tedy 28.9. V tento den si připomínáme svatého Václava, nejvýznamnějšího a nejznámějšího českého světce.

 VAVŘINEC - LAURENTIUS. Křestní jméno Vavřinec pochází již ze starověku a původní (latinská) varianta značila člověka pocházejícího z města Laurenta. Vavřincův svátek je, stejně jako u Václava nebo Vojtěcha, slaven ve stejný den v církevním i světském kalendáři - 10. srpna.
 
VOJTĚCH - ADALBERTUS. Toto jméno je, stejně jako jméno Václav, čistě slovanským jménem. Pochází ze spojení slov vojsko a útěcha - Vojtěch je tedy ten, který přináší vojsku útěchu nebo posilu. Jako německá obdoba se uvádí jméno Adalbert, které ale vychází ze starogermánského Adal-berath, sousloví znamenající skvělý původ. Vojtěch má v církevním i světském kalendáří svátek ve stejný den - 23.4.
 
FRANTIŠEK. Jméno pochází ze zdrobněliny italského slova Francouz - Francesco. Svátek sv. Františka z Assisi se slaví 4. října, v církevním kalendáři se ale nachází několik dalších světců tohoto jména.

 ALŽBĚTA - ELIŠKA - ELIZABETH. "Alžběta" pochází z hebrejského jména Elíšebáh, což znamenalo Bůh je má přísaha, resp. zaslíbená Bohu. V češtině existují pro jméno Elisabeth dva významy, a to Alžběta a Eliška, často není v matrikách možné rozlišit, o který případ se jedná.